Pár tipů k nákupu roušky

Proč naši roušku:

1. Roušky Work&Sport jsou speciálně navrženy, pro vysokou prodyšnost a možnost dýchání, což velmi oceníte momentálně v létě, v práci nebo při sportu. Zároveň jsou z velmi kvalitního materiálu, který ve struktuře obsahuje ionty stříbra pro antibakteriálnost.
Ostatní naše roušky jsou z kvalitního bavlněného plátna českého výrobce – 100% bavlněná tkanina v plátnové vazbě zajišťuje pevnost a velmi mírnou elasticitu. Základní materiál bez jakýchkoliv kompromisů přináší příjemný omak, stálost i při opakovaném praní na vysokou teplotu a dlouhou životnost.

2. Konstrukční řešení obou typů našich roušek, tedy jejich tvarování, zohledňuje tvar lidského obličeje. To výrazně zvyšuje komfort při nošení, rouška krásně překrývá obličej, ale nezakrývá oči.

3. Naše bavlněné roušky jsou ušity jako dvouvrstvé s možností opakovaného vložení tvarovaného filtru. Tato možnost zvyšuje účinnost roušky a použití filtru velmi doporučujeme.

4. Bavlněné roušky můžete opakovaně prát na vysoké teploty (případně dokonce vyvařit) a následně žehlit. Vyhovíte tak doporučením odborníků, jak správně používat ochranné roušky.

Na co si dávat pozor u roušek, které se nyní objevují na českém trhu:

1. Jednorázová rouška

Je sice výrazně levnější, nicméně pokud budete dodržovat doporučení odborníků musíte tuto roušku měnit několikrát za den. (vydrží jenom desítky minut, než provlhne). Pokud si vypočtete celkové náklady na celé období, kdy bude roušky nutné používat. Dojdete k mnohem vyšší částce, než když zakoupíte více roušek bavlněných, které budete jednou za den prát a žehlit a vyměňovat filtr. Finanční rozdíl měsíčního používání při stávajících cenách může být ve stovkách dokonce i tisících korun.

2. Skládaná rouška

Jednoduchá konstrukce je snadná na výrobu a poměrně levná. Nevýhodou je zejména celková konstrukce, která nezohledňuje tvar lidského obličeje a při delším nošení je nepohodlná. Výrobek je také méně pohodlný, pokud se jen přichytává gumičkou za ucho a není možné jej pomocí závazek přizpůsobit obličeji. Řada skládaných roušek není připravena na použití dodatečného filtru.

3. Bavlněná pletenina

Pletenina je charakteristická nejen nízkými náklady na výrobu, ale bohužel také řadou negativních vlastností. Jednou z nich je průběžné uvolňování drobných vlákének, tzv. staplů. Při použití v roušce je vysoce pravděpodobné, že se tato vlákénka dostanou do úst a dýchacích cest, což může zejména při dlouhodobém používání vést u citlivých jedinců k dýchacím obtížím.

4. Chemické úpravy – prací lázně a nástřiky (anorganické soli, fungicidní látky, nánosy biocidních přípravků a jiných reakčních směsí)

Chemické povrchové úpravy jsou velmi ošemetné. Prvním problémem je jejich trvanlivost, kdy dochází k postupnému vymývání s každým praním. Životnost obvykle nebývá delší než 20 cyklů.
Naprostá většina těchto úprav je navíc certifikována pro nízké teploty praní, například 40 stupňů. S vyšší teplotou praní trvanlivost rapidně klesá a reakce použitých chemikálií na vysoké teploty praní není přesně známa. Jejich použití tak může být ze zdravotního pohledu dokonce nežádoucí. Navíc je třeba si uvědomit že při prací teplotě 40°C rozhodně nedochází k účinné likvidaci virů a bakterií.
Naše roušky Work&Sport obsahují ionty stříbra přímo ve struktuře materiálu, z toho důvodu je možné je prát až na 90°C a stříbro v nich zůstává několikanásobně déle bez nebezpečí vymývání.

Naše šicí dílna

Jedna z dílen v Indii